Od czasu do czasu lubię sięgnąć po książki inne niż rozrywkowe, które czegoś mnie uczą. Dlatego kiedy natknęłam się na Mózg, nie mogłam się powstrzymać i od razu go kupiłam. Tej książki nie da się pochłonąć na szybko, chociaż nie jest bardzo skomplikowana. Mówi jednak o rzeczach tak ważnych, że często zatrzymywałam się, by się nad nimi zastanowić.
Autor: Marco Magrini
Tytuł: Mózg. Podręcznik użytkownika
Gatunek: książka popularnonaukowa
Wydawnictwo: Feeria Science
Liczba stron: 312
Czytanie tej książki to świetna podróż. Poznanie najważniejszego organu ludzkiego ciała fascynowało mnie od początku do końca. Dowiedziałam się ciekawych rzeczy, zrozumiałam jak działają poszczególne obszary mózgu, jak ewoluował przez lata. W bardzo przystępny sposób zostały przedstawione poszczególne funkcje, więc nawet ja – o medycynie nie mająca zielonego pojęcia – mogłam wszystko zrozumieć.
Podczas lektury poznajemy elementy składowe mózgu (typu aksony, synapsy, neuroprzekaźniki, komórki glejowe i inne tego typu twory), jego topografię (w tym mózg „gadzi”, mózg „ssaka”, ciała migdałowate i hipokampy – czyż to nie piękna nazwa? Mnie naprawdę zauroczyła). Autor traktuje mózg jako produkt, przedstawia jego podstawowe cechy jak przewidywanie, pamięć, neuroplastyczność oraz inteligencję. Opowiada o instalacji, czyli o tym co ma wpływ na jego prawidłową pracę (jak sen, zdrowe odżywianie czy aktywność fizyczna). Opisuje działanie zmysłów, opisuje emocje, świadomość i to co poza nią. Wskazuje na niezwykle ważny panel sterowania, gdzie istnieją motywacja, uwaga, uczenie się, wyobraźnia, podejmowanie decyzji i kontrola poznawcza. W końcu przechodzi do porównania modelu kobiecego i męskiego w zabawny, interesujący sposób. Pod koniec wskazuje na występujące problemy, żywotność „produktu”, rozszerzenia. Później opowiada o prawdopodobnych przyszłych wersjach, w tym sztucznej inteligencji.
Podczas czytania na pewno nie można się nudzić. Książka dotycząca mózgu jest ciekawa, miejscami zabawna i świetnie przekazuje trudne do pojęcia sprawy. Wymaga skupienia, ale warto poświęcić jej czas, gdyż poznanie własnego mózgu jest fascynujące i naprawdę ciekawe.
Daję jej zdecydowanie 5/5
